BMW E31 850i – kultowy youngtimer

W latach 80. i 90. producenci samochodowi stawiali na egzemplarze iście męskie, które będą oddawać charakter prawdziwych twardzieli. Jednym z takich aut było BMW E31 850i – samochód nazywany powszechnie legendą, choć na to miano jest zdecydowanie za młody. 

BMW E31 850i – samochód lokata

Pierwsze egzemplarze hitowego BMW wyjechały na ulice w roku 1989. Od samego początku wzbudzały podziw i sprawiały, że wielu chciało je mieć. Dziś są to dosyć rzadkie modele, które można spotkać w nielicznych garażach. Samochód lokata, jak nazywa się BMW E31 850i, trafiały przede wszystkim do serc milionów ludzi. Za kilka lat świat będzie za nimi tęsknić, a to wpłynie na ich wyższą cenę. 

Dla samego koncernu samochodowego z Niemiec BMW E31 również był bardzo dobrą inwestycją. Nie tylko finansową, ale także ambicjonalną. Szefowie BMW przez długi czas zastanawiali się, czy będzie opłacało się wypuścić w świat model, który nie będzie mógł rywalizować z Mercedesem, czy Audi, bo jego głównym celem będzie wskoczenie przed takie tuzy motoryzacji jak Ferrari czy Porsche. 

Nienaganna stylistyka i potężna moc BMW E31 850i

BMW E31 850i od samego początku zaskoczyło. Zamiast potężnego R6 lub V8, które umieszczone byłoby centralnie, zdecydowano się stworzyć samochód w stylu GT. Kultowa ósemka charakteryzowała się przede wszystkim unoszonymi się reflektorami, które chowały się w linii maski. Hitowe rozwiązanie w połączeniu z twardą boczną linią, rozbudowanym przednim zderzakiem i tylnymi światłami, którymi konstruktorzy postanowili się pobawić, sprawiło, że auto stało się rozpoznawalne na całym świecie.

Założeniem konstruktorów nie było wcale pobicie Porshe, czy Ferrari w warunkach bojowych, ale całkiem coś innego. Wnętrze BMW E31 850i, jak na tamte czasy, owiane było luksusem i nowoczesną elektroniką. Silnik bawarki? Sercem tego auta było mocne V8 oraz topowe V12, które można obecnie najłatwiej znaleźć. Wersji silnikowych było kilka:

  • 830i z 218KM i 296 Nm momentu obrotowego
  • 840Ci V8 z 286KM w wersji 4.0l i 4.4l 
  • 850Ci V12 z 300 i 326KM
  • 850Csi V12 z 380KM

Na polskim rynku niestety nie ma wielu interesujących modeli. Większość znajduje się w opłakanym stanie, a ich remont jest po prostu nieopłacalny. Nie zmienia to jednak faktu, że kultowy youngtimer to nadal nie lada gratka dla wielu pasjonatów motoryzacji.