BMW stara się nie odbiegać w tematach motoryzacyjnych z nowinkami. Potwierdzeniem tej tezy jest opatentowanie strefy zgniotu w swoich najnowszych modelach motocykli. Owa strefa zgniotu ma także zapobiegać jednoczesnemu skręcaniu koła w trakcie wypadku. Jak działa cała strefa zgniotu? O tym przekonamy się już zaraz!

Co prawda producenci wszystkich marek w ostatnich latach mocno stawiają na zmniejszanie ryzyka wypadku. Pomimo wszystko marka BMW chce w tym temacie także wieść prym i być liderem. Kiedy inne marki stosują różnorodne systemy elektroniczne, BMW postawiło na wejście w szerszą mechanikę i oddanie do dyspozycji rozwiązań które mogą rewolucjonizować jednoślady.

BMW zdaje sobie sprawę iż systemy mechaniczne to zaledwie początek. W razie wypadku kierowca motocykla jest nadal zdany na siebie, szczęście a także fizykę. Dlatego też plany BMW są o wiele bardziej zaawansowane i mają pomagać zwiększyć łup szczęścia w trakcie wypadku.

Rozwiązanie BMW ma także idealnie działać w razie wypadku z samochodem.

 

Na czym polega strefa zgniotu w motocyklach BMW?

Najlepszym tego przykładem jest wyobrażenie sobie sytuacji w której samochód wymusza pierwszeństwo na motocyklu. Sytuacja dość często spotykana na drodze, dlatego też specjalnie została poruszona przez BMW. 

W takich sytuacjach motor uderza w samochód a koło ucieka w lewą lub prawą stronę. Pomysł BMW polega na umieszczeniu wzmocnienia w kształcie litery „V” tuż za kołem. Nie uchroni to koła przed cofnięciem się, lecz w tym patencie właściwie o to chodzi. Lekkie cofnięcie koła spowoduje jego pełne zablokowanie w pozycji na wprost. Taki rozwój sytuacji powoduje przyjęcie strefy zgniotu na siebie przez zawieszenie, koło a także ramę motocykla.

Wspomniany wspornik trochę skomplikuje projektowanie nowych modeli motocykli BMW, jednak patrząc jakie przyniesie relatywne plusy dla samych użytkowników i trudnych sytuacji losowych łatwo stwierdzić iż jest to rozwiązanie warte swojego zaangażowania.