Za nami już ponad 15 lat od zakończenia produkcji czwartej generacji BMW serii „5”. Dla wielu jest to kultowa seria, która przyniosła model E39 który po dzień dzisiejszy ma spore branie na Polskim rynku i znajduje nowych właścicieli tego kultowego auta. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w dzisiejszej publikacji.

E39 to model który dawał wiele możliwości nie tylko w kwestii możliwości motoryzacyjnych, ale także w kwestii swojego wyposażenia. Do E39 klienci mogli zamawiać takie elementy wyposażenia jak system nawigacji satelitarnej, system stabilizacji toru jazdy DSC (dzisiejszy odpowiednik ESP),  czy także podwójne oszklenie izolujące od hałasu (do tej pory element wyłącznie zarezerwowany dla serii 7 i modelu E32)

.

Model E39 to także gwarancja wyższego komfortu jazdy od poprzednika i równie znakomitych właściwości jezdnych, które zachowane były dzięki aluminiowym elementom zawieszenia.

Jak zmieniał się model E39?

W czasie swojego cyklu produkcji E39 także przeszedł swój facelifting. Miało to miejsce w 2000 roku. Postawiono na zmianę wyglądu nadwozia (zastosowano inne zderzaki i reflektory) a także wprowadzono nowe silniki.

Najmniejszym silnikiem był diesel o mocy 136 KM (odmiana 520d). Na ten moment jest jednak bardzo trudno o znalezienie tej jednostki napędowej. Jeśli jednak szukamy bardzo niskiej w utrzymaniu jednostki, jest to polecana odmiana wersji E39.

Większość zainteresowanych osób będzie interesować jednostka R6 i V8. Pierwsza z nich występowała w modelach 520i, 523i i 528i (przed liftingiem) i 520i, 525i, i 530i (po liftingu). Generalnie każda z nich jest godna polecenia ze względu na swoją niezawodność. Warto jednak zawrócić uwagę na układ chłodzenia, który szczególnie po 250 tysiącach przejechanych kilometrów lubi łapać awarię sterowników zmiennych faz rozrządu Vanos, a także hydropopychaczy zaworowych.

Reasumując model E39 to dostęp do wielkiej ilości wersji silnikowych, doskonałe prowadzenie a także bardzo dobra jakość wykonywanych modeli. Jeśli chodzi o minusy to jedyne na co warto zwrócić uwagę to wysokie koszty eksploatacji najmocniejszych wersji silnikowych.

 

Bmw e39 by Novicky ~ Zapraszamy do obserwowania poczynań E39 !